Tai Combat to najlepsza samoobrona w Warszawie
System Tai Combat to REALNA SAMOOBRONA oparta na trzech komponentach tworzących razem spójny i kompleksowy Mieszany System Samoobrony.
Koncepty i techniki Tai Combat nastawione są na maksymalną skuteczność i odpowiadają wymogom realnej sytuacji (np. brak zasad, silniejszy/cięższy napastnik, stres, brak rund i przerw, ochrona własnego zdrowia). Jednocześnie Tai Combat jest stylem miękkim gdzie główną ideą jest wykorzystanie siły i inercji napastnika - stąd jest znacznie bardziej dostępne dla kobiet niż Karate czy Krav Maga.
Na samoobronę Tai Combat składają się:
Każdy z elementów odpowiada za inny zestaw kompetencji. Z Kung Fu zaczerpnięto system uderzeń i kopnięć oraz obronę w zwarciu, z Aikido koncepcje dźwigni i pracę u dystansem, a z Jujutsu rzuty i techniki walki w parterze. Wszystko to zostało połączone w jeden spójny system samoobrony. Tai Combat to współczesne, kompleksowe podejście, polegające na zintegrowaniu najlepszych konceptów dających realną skuteczność i przewagę na ulicy - w sytuacji zagrożenia. |
UWAGA! Nie uczymy "bójki na ulicy". Co innego potrafić się obronić, a co innego uczyć się okładania pięściami. Zwracamy też uwagę na szacunek do innych i uczymy sposobów unikania sytuacji z użyciem siły. Etos spokoju i szacunku do innych jest w Tai Combat bardzo ważny.Gdy z takim nastawieniem przyjdziesz na zajęcia to, nauczymy cię, jak się obronić w realnej sytuacji. Nauczysz się uderzeń, kopnięć, dźwigni i technik w parterze. Zdobędziesz bardziej zaawansowane umiejętności pracy z dystansem, wykorzystaniem siły napastnika, timingiem, uwalnianiem dynamiki w uderzeniach (tzw. Fa Jing) i naturalnym, intuicyjnym stosowaniem technik w odpowiedzi na zachowanie napastnika (tzw. Flow). Nauczysz się też technik z krótką pałką i innymi broniami białymi. Tai Combat to również świetny sposób poprawienia swojej tężyzny fizycznej. W miłej atmosferze popracujesz nad swoim ciałem i nauczysz się zestawu technik i mechanik, których nie da ci żaden z tych systemów (Kung Fu, Aikido, jujutsu) z osobna. Zobacz Pokaz walki w zwarciu Tai Combat na You Tube:
Uwaga. To nie jest realny sparing. To jest ćwiczenie, w którym obie strony uderzają i przekierowują uderzenia napastnika (te szybkie ruchy to właśnie - oparte na zmyśle dotyku - przekierowywanie uderzeń). Do tego dozwolone są dźwignie i rzuty.
Samoobrona Warszawa czyli czy Tai Combat to sport walki?
Nie. Tai Combat to nie sport. Tai Combat to sztuka realnej samoobrony. Oznacza to, że z wymienionych wyżej trzech systemów zaczerpnięte zostały najskuteczniejsze techniki - takie, których zadaniem jest wyeliminowanie napastnika i ochronienie naszej integralności. Celem nauki Tai Combat jest skuteczność obronienia się na ulicy, a nie wygrana na punkty na ringu. To zupełnie dwa inne cele i dwie odmienne koncepcje. W Tai Combat techniki zbyt finezyjne lub takie, które pozostawiają nas odsłoniętymi na zagrożenia, zostały wyeliminowane (zobacz jak proste mogą być techniki Samoobrony Tai Combat na tym filmie ze stażu samoobrony w Warszawie).
Ochrona własnej integralności, unikanie "bicia się", szybkie zlikwidowanie zagrożenia, wykorzystanie siły i masy napastnika są istotą Tai Combat. Oznacza to też, że na zajęciach Tai Combat:
- uczymy się psychologii realnej sytuacji (zobacz film o Fight or Flight Responce z naszych zajęć w szkole w Warszawie)
- uczymy się panować nad emocjami (o tym również na tym samym filmie o emocjach podczas realnego zagrożenia - to jedne z zajęć w naszej szkole w Warszawie)
- uczymy się "nieprzepisowych" technik mających zastosowanie w sytuacji zagrożenia życia
- uczymy się podstaw prawnych obrony koniecznej (zobacz panel dyskusyjny o Prawnych i Praktycznych Aspektach Obrony Koniecznej zorganizowany przez naszą szkołę na Warszawskiej Woli)
Sztuki walki dla kobiet a Samoobrona Tai Combat
Tai Combat jest jak najbardziej sztuką walki dla kobiet (i mężczyzn również). Ponieważ w wewnętrznych stylach Kung Fu liczy się przede wszystkim dynamika, a nie siła, i ponieważ w Aikido liczy się wykorzystanie siły i inercji napastnika, Tai Combat jest bardzo przyjazne dla osób o drobnej budowie - w tym kobiet. Wszystkie trzy systemy wchodzące w skład Tai Combat mają w swoich kluczowych zasadach wykorzystywanie intencji napastnika i jego siły. W tym właśnie Tai Combat jest wyjątkowe.
W Tai Combat połączono style "miękkie" (Aikido, Tai Chi Chuan styl Yang, Jujutsu) i nadano im skuteczny, współczesny charakter. Zamiast Tai Chi używamy nazwy Kung Fu bo Tai Chi to tak naprawdę wewnętrzny styl Kung Fu pochodzący z góry Wudang - przeciwieństwie do zewnętrznych, siłowych stylów pochodzących z Shaolinu.
Zobacz jak dziewczyna pokonuje rosłego faceta na pokazie Tai Combat na Warszawskim Korowodzie.
Co więcej - z naszego doświadczenia wynika, że kobietom łatwiej jest nauczyć się technik Fa Jingu, ponieważ nie muszą oduczać się chęci używania siły w uderzeniach. Mężczyźni mają z tym większy problem, ponieważ ich naturalnym, intuicyjnym "konceptem" jest używanie siły mięśni rąk do wyprowadzania uderzeń. Tai Combat jest zatem równie dobre i użyteczne dla obu płci. Mężczyźni poczują się świetnie ćwicząc dynamiczne uderzenia typu fa jing, a kobiety w pełni docenią skupienie na rozluźnieniu i dynamice, a nie na fizycznej sile (choć wbrew pozorom takie uderzenia są bardziej skuteczne, bardziej penetrujące i destruktywne niż te siłowe). Musisz tylko wziąć pod uwagę, że - ponieważ do naszej pracy podchodzimy uczciwie - na zajęciach będziesz uczyć się zarówno dźwigni jak i uderzeń czy kopnięć. Jeśli ktoś Ci wmawia, że skutecznej samoobrony można nauczyć się stosując tylko dźwignie, to Cię oszukuje. Jesli twoje kompetencje mają być skuteczne to muszą zawierać uderzenia, kopnięcia, rzuty oraz dźwignie.
To czego uczymy możesz sprawdzić bez większych zobowiązań. Podchodzimy do uczniów uczciwie. Dlatego pierwsze zajęcia masz ZA DARMO. Ponadto jeśli przyjdziesz z osobą towarzyszącą obydwoje dostaniecie drugi miesiąc za połowę ceny. Wszystko po to byś mógł/mogła łatwo wypróbować nasze zajęcia i by ułatwić ci weryfikację tego co tu piszemy.
Zobaczmy teraz jak Tai Combat ma się do innych systemów walki:
Krav Maga czy raczej Samoobrona Tai Combat w Warszawie?
Krav Maga to system walki opracowany dla Sił Obronnych Izraela, który składa się z kombinacji technik pochodzących z boksu, Jujutsu, Judo, Muay Thai, zapasów i innych sztuk walki. Został zapoczątkowany w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, przez Imiego Lichtenfelda i do tej pory cieszy się sporą popularnością.
Niestety Krav Maga jest systemem siłowym, a to oznacza że:
- Musisz mieć dużo siły by pokonać większego i silniejszego przeciwnika - a to przecież typowa sytuacja na ulicy. Taki system dobrze sprawdza się u zawodowych żołnierzy - wysportowanych, silnych i młodych.
- Maksimum skuteczności osiąga się w Krav Madze w wieku 25 lat. We wszystkich zewnętrznych sztukach walki, opartych na sile występuje ten właśnie problem - obniżanie skuteczności wraz z naturalnym spadkiem siły fizycznej. Tego spadku nie unikniemy. Jest on związany z genetycznym programem starzenia się organizmu, rozpoczynającym się już w wieku 25 lat. To dlatego sportowcy w tenisie czy sprincie, mający ponad 30 lat, uznawani są za "starych". Tymczasem w wewnętrznych, "miękkich" sztukach walki takich jak Tai Combat jest dokładnie odwrotnie - skuteczność rośnie wraz z wiekiem.
- Krav Maga to system wojskowy, stąd nie ma tu mowy o metodach ucieczki czy psychologii rozładowywania sytuacji tak by w ogóle uniknąć walki. Ucieczka w warunkach działania służb specjalnych nie jest wskazana. Ale czy bezwarunkowe dążenie do walki w realnej sytuacji na pewno zapewni ci największą ochronę zdrowia i życia? Może czasem lepiej postawić agresorowi piwo? W tym ostatnim przypadku trzeba wiedzieć jak z nim rozmawiać i jak stonować jego agresję. Tego nie nauczysz się na Krav Madze, ale nauczysz się na Tai Combat.
- W Krav Madze zachęca się adeptów do nauki różnorodnych technik obrony przed nożem. Tak. W działaniach służb specjalnych jest to jak najbardziej wskazane. Po pierwsze celem jest całkowita eliminacja napastnika. Po drugie w pełnym ekwipunku wojskowym tors jest dość dobrze chroniony przed drobnymi cięciami. W normalnej sytuacji na ulicy każde najmniejsze cięcie oznacza przecięcie nie tylko powłok skórnych, ale i otrzewnej - co jest ogromnym zagrożeniem dla twojego życia. Ponadto twoim zadaniem nie jest zabicie napastnika tylko ochrona siebie przed utratą zdrowia lub życia. My w Tai Combat podchodzimy inaczej do sytuacji ataku nożem. Dowiesz się jak przychodząc na zajęcia.
- W Krav Madze nie ma mowy o przekraczaniu obrony koniecznej. To system wojskowy. Tu należy być tym pierwszym, który zada cios. Zajść napastnika od tyłu i zaatakować. Być "wyprzedzająco" agresywnym. Tylko czy takie działania uchronią cię przed późniejszymi konsekwencjami prawnymi? Na Tai Combat uczymy prawnych aspektów obrony koniecznej: tego co wolno i czego nie wolno ci robić.
A więc znacznie lepszym wyborem będzie system typu Street-deffence, który nie tylko uczy skutecznych technik samoobrony, ale też przygotowuje do:
- Negocjacji z napastnikiem
- Nieprzekraczania obrony koniecznej
- Wiedzy jaki sposób ucieczki jest skuteczny, a jaki nie - nie każde uciekanie na oślep przyniesie ci efekt, napastnik może cię dogonić i co wtedy?
- Takiego sposobu walki by przede wszystkim chronić swoją integralność.
- Wyeliminowania napastnika jedną lub dwoma technikami - by uniknąć walki i wdawania się w przedłużającą się bojkę.
W Tai Combat uczymy zarówno technik samoobrony (kopnięć, uderzeń, rzutów, walki w parterze, dźwigni) ale też pokazujemy realne konteksty sytuacyjne, pochodzące z normalnego życia. Uczymy jak tonować emocje i unikać walki. Pokazujemy, że ucieczka jest skuteczna tylko przy spełnieniu określonych warunków. Co więcej, Tai Combat to system oparty na stylach wewnętrznych (Aikido, wewnętrzny styl Kung Fu i Jujutsu). To oznacza, że twoje kompetencje będą rosnąć niezależnie od wieku i zasobów mięśni. Dlatego Tai Combat pozwala obronić się przed znacznie silniejszym i cięższym napastnikiem. Jest dostępne tak samo dla kobiet i osób o drobnej posturze, jak dla normalnych rosłych mężczyzn. Wewnętrzne style opierają się na rozluźnieniu, technice i przejmowaniu siły napastnika - te kompetencje rosną zawsze - niezależnie od wieku. Tylko staż treningowy ma znaczenie.
Muay Thai a Samoobrona Tai Combat w Warszawie
Muay Thai czyli Boks Tajski to sport walki kładący nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. W tym sensie jest on bardzo podobny w swoich założeniach do wewnętrznych stylów Kung Fu. W Kung Fu, na którym opiera się Tai Combat, również dążymy do zwarcia, a wykorzystanie łokci i kolan uznajemy za kluczowe, bowiem łokcie i kolana to najskuteczniejsze i najbardziej destrukcyjne narzędzia, jakimi dysponujesz (zobacz przegląd technik Samoobrony Tai Combat na pokazie Samoobrony Tai Combat w Warszawie).
Co więcej, w zwarciu - osoba, która ćwiczyła Tui Shou (używane w Kung Fu ćwiczenia w zwarciu), jest znacznie bardziej bezpieczna niż w dystansie. Jednym z powodów jest to, że zmysł dotyku jest znacznie szybszym zmysłem niż zmysł wzroku. Ponadto, analizując specyfikę realnej sytuacji (na ulicy) wiemy, że potencjalni napastnicy nie wiedzą jak się zachować w zwarciu, wiedzą natomiast, jak uderzać pięściami z dystansu. Prowadzi nas to do wniosku, że wewnętrzny styl Kung Fu (podobnie jak Muay Thai) nastawiony na walkę w zwarciu daje ogromną przewagę nad potencjalnymi napastnikami w realnej sytuacji. Po pierwsze - daje większy poziom bezpieczeństwa, a po drugie - pozwala łatwiej przejąć nad takim napastnikiem kontrolę.
Czym różni się Muay Thai od Samoobrony Tai Combat
Muay Thai od Tai Combat różni się zasadniczo w dwóch kwestiach.
- Po pierwsze, jeśli ćwiczysz Muay Thai do walki na ringu - uczysz się systemu reguł i zasad, których należy przestrzegać. Tymczasem w realnej sytuacji, na ulicy, nie ma ani zasad, ani rund, ani sędziego. Nikt nie podejdzie i nie powie "tak nie wolno". W Tai Combat bierzemy to pod uwagę. Uczymy "nieprzepisowych" technik takich jak atak na oczy czy w grdykę. Uczymy jak się zachować by oszczędzać siły pomimo trwającej sytuacji walki.
- Po drugie - Tai Combat to system kompleksowy typu MMA - oprócz uderzeń i kopnięć (w zwarciu) nauczysz się dźwigni oraz walki w parterze (nie mówiąc już o innych, bardziej zaawansowanych konceptach jak timing w odpowiedzi na atak ciężkim narzędziem czy reakcja na znacznie potężniejszego napastnika). Dzięki dźwigniom nauczysz się jak być łagodnym, gdy sytuacja na to pozwala, a dzięki wykorzystaniu punktów witalnych zdobędziesz umiejętność wyeliminowania agresora w jednym, dwóch uderzeniach.
Co lepsze Boks czy Samoobrona Tai Combat?
Boks jest świetnym systemem walki dającym bardzo szybki przyrost umiejętności. Dzieje się tak, między innymi, z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że system technik jest ograniczony. Ćwicząc boks nie nauczysz się ani dźwigni, ani kopnięć, ani walki w parterze. Po drugie - sposób wyprowadzania uderzeń w boksie jest oparty na naturalnej intuicji. Ma to swoje ograniczenia. Takie uderzenia są długie i mają mniejszą dynamikę niż Fa Jing stosowany w Kung Fu. Wymagają też znacznie większej siły mięśni, niż uderzenia stosowane w Kung Fu.
Pamiętaj, że boks uczy Cię stosowania się do reguł przydatnych tylko na ringu. W realnej sytuacji nie możesz liczyć na sędziego. Nie powinieneś też "punktować" napastnika. Twoim celem jest jak najszybsza, skuteczna eliminacja napastnika, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa (zobacz jak grupa początkująca wykonuje techniki Samoobrony Tai Combat na pokazie samoobrony w Warszawie). Boks nie da Ci również możliwych odpowiedzi w sytuacji klinczu i przewrócenia na ziemię. Bywa też, że uderzanie napastnika jest nadmierną, zbyt agresywną odpowiedzią. Umiejętność stosowania dźwigni daje wystarczająco szeroki wachlarz umiejętności, by dać Ci możliwość reagowania ADEKWATNIE do sytuacji.
BJJ kontra Samoobrona Tai Combat w Warszawie
BJJ czyli Brazylijskie Jujutsu to bardzo skuteczna sztuka walki. Daje realną przewagę w sytuacjach klinczu i gdy ktoś powali Cię na ziemię. Musisz znać techniki walki w parterze, jeśli chcesz się czuć bezpiecznie, bowiem 70% realnych sytuacji kończy się właśnie na ziemi. Wyraźnie widać skuteczność BJJ w walkach MMA. Gdy ktoś ruszy na Ciebie, by powalić Cię na ziemię, masz naprawdę bardzo mało czasu, by zareagować. Zwykle w takiej sytuacji będziesz w stanie wyprowadzić jeden, góra dwa ciosy. W Tai Combat uczymy dwóch rzeczy:
- Po pierwsze, uczymy całego systemu technik (dźwigni, duszeń i unieruchomień) pochodzących z Jujutsu (na tym pokazie samoobrony Tai Combat zorganizowanym w Warszawie uczniowie wykonują techniki BJJ). Techniki te dostosowane są do wymogów realnej sytuacji - znaczy to, że nie uczymy technik, które odsłaniają witalne punkty nas jako broniących się (na przykład genitalia czy oczy). Ponadto kładziemy nacisk na techniki obezwładniające napastnika bez potrzeby korzystania z sędziego, który przyznałby nam wygraną. Są to więc duszenia i dźwignie, które są bardzo skuteczne i dają ogromną przewagę.
- Po drugie, uczymy tzw. Tui Shou - umiejętności pochodzących z Kung Fu, pozwalających prawidłowo zachować się w zwarciu (np. w trakcie szarpaniny) - nie dać się przewrócić, a także przejąć kontrolę nad napastnikiem (na tym krótkim filmiku widać jaką kontrolę daje Samoobrona Tai Combat w zwarciu - pokaz na zakończenie sezonu 2017/2018).
Tai Combat zatem, to coś więcej niż BJJ. Daje więcej możliwości i więcej umiejętności. Uczy dźwigni pochodzących z Aikido i kopnięć i uderzeń pochodzących z Kung Fu. Uczy jak nie dać się przewrócić i jak wykonać rzut. Uczy też rzeczy nie związanych stricte z walką takich jak obniżanie stresu w sytuacji zagrożenia czy negocjowanie z nieprzychylnie nastawionym agresorem.
Szukać w Warszawie Aikido czy Samoobrony Tai Combat?
Aikido zostało stworzone przez Morihei Ueshibę na bazie Aiki-jūjutsu - systemu uczonego przez samurajów, dającego możliwość przeżycia w sytuacji utraty miecza na placu boju. Warunkuje to zasadniczo specyfikę Akido.
Aikido często błędnie postrzegane jest jako skuteczna sztuka samoobrony w walce wręcz. Trener Marcin Małecki mówi bardzo ważną rzecz: " Trzynaście lat doświadczenia w Aikido nauczyło mnie, że jest ono mało skuteczne w walce na pięści. Idea schodzenia z linii ataku i dostawania się do rąk i nadgarstków nie zdaje egzaminu w sytuacji, gdy atakujący trzyma gardę, balans ciała i wie, jak uderzać pięściami. Wystarczy średniej klasy bokser, by adept Aikido miał poważne problemy".
Zmienia się to jednak zasadniczo w dwóch przypadkach:
- Gdy bójka dopiero się rozpoczyna - najczęściej poprzez przepychanie, chwytanie za ubranie, odpychanie itp. - zachowania typowe dla realnej sytuacji. W takiej sytuacji - w sytuacji kontaktu - dźwignie są skuteczne. Pozwalają też pozostać nam w ramach tzw. obrony koniecznej, tzn. zachować wymaganą w tym przypadku "adekwatność poziomu obrony do poziomu zagrożenia";
- Gdy atakujący ma coś ciężkiego w rękach. W oryginalnej sytuacji, w Aiki-jūjutsu, był to miecz. Współcześnie może być to kij baseballowy, krzesło, kufel z piwem, itp. W takiej sytuacji nadgarstki napastnika są "unieruchomione" narzędziem, ruch jest dłuższy, a praca z timingiem i dystansem pochodząca z Aikido daje wspaniałe efekty.
Czy lepsza zatem szkoła Aikido w Warszawie czy szkoła samoobrony Tai Combat?"
Zapisując się" do szkoły Aikido w Warszawie nauczysz się szeregu bardzo fajnych rzutów i dźwigni, spalisz sporo kalorii, nauczysz się przewrotów, a na wyższym poziomie poćwiczysz techniki z kijem czy Bokkenem. Czy jednak nabędziesz realne umiejętności obronienia się na ulicy? Nie. Po pierwsze, zwróć uwagę na to, jak wyglądają ataki na filmikach pokazujących techniki Aikido. Są to długie uderzenia, podczas których atakujący traci równowagę pod siłą własnego ciosu, nie cofa ręki, nie balansuje, nie pracuje z dystansem. Na lepiej wykonanych technikach można zobaczyć prawidłowo wyglądający cios pięścią, nadal jednak pozostałe aspekty sytuacji pozostają niezmienione. Aikido, żeby było skuteczne, musi spełniać dwa warunki:
- Być uczone adekwatnie do sytuacji, w których jest skuteczne - czyli w odpowiedzi na chwyty za ubranie, w zwarciu podczas przepychanki, itp., a nie w odpowiedzi na ciosy pięściami. Może być także uczone w odpowiedzi na ataki ciężkimi narzędziami.
- Być włączone w cały, kompleksowy system samoobrony, w którym uczone jest również zachowanie się w parterze oraz sposoby uderzania i kopania - nie da się bowiem w realnej sytuacji obronić samymi dźwigniami.
Dlatego, nawet jeśli jesteś całkowitym pacyfistą, Tai Combat będzie dla Ciebie lepsze. Dlaczego? Bo Tai Combat nie służy do "bicia się". Uczymy na zajęciach braku agresji i szacunku do innych. Ponadto w Tai Combat nie mamimy uczniów nierealnymi technikami (na filmiku na którym dziewczyna pokonuje faceta również mężczyźni pokazują techniki Aikido - wszystko w odpowiedzi na chwyty, a nie uderzenia). Dajemy szeroki arsenał środków. Wybieramy techniki proste i skuteczne, ale muszą one zawierać uderzenia, kopnięcia i rzuty, techniki w parterze i oczywiście dźwignie - zatem zakres twoich kompetencji będzie znacznie szerszy niż w przypadku ćwiczenia samego Aikido. Pamiętaj, że jedną z trzech głównych składowych Tai Combat jest właśnie urealnione Aikido, ale mamy tu także Kung Fu i Jujutsu. Uczymy też psychologii samoobrony w realnej sytuacji i panowania nad emocjami. Taki zestaw da ci poczucie kontroli w realnej sytuacji. To przecież od twojej oceny zagrożenia zależy czy spróbujesz porozmawiać i stonować emocje napastnika, czy - panując nad swoim stresem - postanowisz się obronić.
Kung Fu Warszawa czyli Samoobrona Tai Combat
Istnieją różne systemy Kung Fu. Najczęściej jednak spotykanym podziałem jest ten, oddzielający tzw. zewnętrzne style Kung Fu (Wai Jia) od tzw. wewnętrznych stylów Kung Fu (Nei Jia). Style zewnętrzne to takie jak: Tang Lang Pai (Styl Modliszki), Hua Chuan (Styl Małpy), Zui Chuan (Styl Pijanego Mistrza), czy Shi He Chuan (Styl Białego Żurawia). Do stylów wewnętrznych zalicza się takie systemy jak: Xingyiquan, Baguazhang i Tai Chi Chuan (Chen Tai Chi Chuan, Yang Tai Chi Chuan, Wu Tai Chi Chuan i inne) - często mówi się, że pochodzą one z góry Wudang. Style zewnętrzne koncentrują się na typowym treningu fizycznym i wykorzystaniu siły. Style wewnętrzne koncentrują się na pracy nad koordynacją pomiędzy umysłem i ciałem i nad specyficznym sposobem generowania siły przy użyciu całego, stosunkowo rozluźnionego ciała (Fa Jing).
Tai Combat zawiera w sobie WEWNĘTRZNY STYL KUNG FU - Tai Chi Chuan styl Yang . Przychodząc zatem na Tai Combat nauczysz się pełnoprawnego, wewnętrznego stylu Kung Fu. Nauczysz się Fa Jingu (dynamicznych, penetrujących uderzeń generowanych z rozluźnienia), walki w zwarciu (Tui Shou lub inaczej pchających dłoni), Chinna - czyli dźwigni pochodzących z Kung Fu (Tai Chi Chuan), lokalizacji i wykorzystania punktów witalnych oraz wielu innych rzeczy. Nabędziesz do tego również umiejętności pochodzące z Aikido i z Jujutsu.
Na poniższym filmiku widać jak Tui Shou, walka w zwarciu, kopnięcia i rzuty współgrają ze sobą. To pokaz San Shou - na zakończenie semestru w naszej szkole. San Shou to ćwiczenie, nie realna walka - o jeden krok przed swobodną walką - założeniem jest doprowadzenie do zwarcia i stosowanie wielu technik w zwarciu: przekierowywania uderzeń, dźwigni i rzutów.
Czym różni się Judo od Jujutsu ćwiczonego w naszej szkole w Warszawie
Judo stworzone przez Jigoro Kano na bazie konceptów i filozofii Jujutsu to system rzutów, dźwigni i technik w parterze, które zgodne są z filozofią jū yoku gō o seisu (softness controls hardness). Zatem w Judo - podobnie jak w Aikido - chodzi o wykorzystanie siły napastnika na jego niekorzyść oraz o nie stawianie oporu w miejscu, w którym napastnik stosuje siłę.
W naszej szkole uczymy technik i metod zgodnych z tą filozofią. Warto zauważyć, że również w wewnętrznych stylach Kung Fu (w naszym przypadku w Yang Tai Chi Chuan) stosuje się zasadę nie odpowiadania siłą na siłę, przejmowania tej siły i "znikania" z kierunku oddziaływania przeciwnika. Dzięki temu, że wszystkie trzy systemy: wewnętrzny styl Kung Fu, Aikido i Jujutsu tworzące Tai Combat stosują tę samą filozofię przejmowania kontroli nad napastnikiem, udało się je tak dobrze zintegrować w jeden spójny i wyśmienicie działający system Samoobrony Tai Combat (na prezentowanym już wyżej filmiku chłopaki pokazują zestaw technik Tai Combat - dźwignie, rzuty, uderzenia i techniki Jujitsu w parterze - pokaz Warszawa 2017).
Judo od czasów Jigoro Kano wyewoluowało w system sportowy (czemu Kano się wyraźnie sprzeciwiał). Oznacza to, że niektóre koncepty w Judo opierają się na założeniu istnienia sędziego, stosowania przerw i nie stosowania "niedozwolonych" technik. W Tai Combat wybieramy te koncepty i techniki, które takich założeń nie czynią. Stąd bliżej Tai Combat do Jujutsu i BJJ niż do Judo - choć wiele technik i tu i tu jest podobnych.
Sztuki walki i Samoobrona Tai Combat
Warto wyjaśnić jeszcze kilka kwestii związanych ze sztukami walki. Można powiedzieć, że w nauce "sztuk walki" mamy do czynienia z trzema rodzajami podejść. Nauką SPORTU walki, nauką sztuki WALKI i nauką SZTUKI SAMOOBRONY. W tym pierwszym przypadku adepci uczą się technik charakterystycznych dla danej dyscypliny z uwzględnieniem celu, jakim jest rywalizacja na ringu. Oznacza to przestrzeganie szeregu reguł, zakaz używania określonych technik (choćby wykorzystania punktów witalnych), a także wykorzystanie specyfiki sytuacji, jaką jest walka pod okiem sędziego - czasem jest to np. punktowanie lewym prostym, czasem klincz, przy którym sędzia rozdziela zawodników itp.
Nieco inaczej jest w przypadku nauki sztuki walki - w rozumieniu sztuki nie nastawionej na rywalizację sportową. Można ćwiczyć więc styl żurawia lub Win Tsun z całym ich arsenałem środków i metodyką. Oznacza to, że ćwiczymy również kata lub formy, a także techniki mało skuteczne, ale należące do systemu.
Sztuka samoobrony
Inaczej jest z systemem, który w swoich założeniach jest sztuką REALNEJ SAMOOBRONY sensu stricte. System ten jest ułożony w taki sposób, by zmaksymalizować skuteczność technik w realnej sytuacji. By to zrobić, twórca owego systemu musi wziąć pod uwagę specyfikę realnej sytuacji. Zasadniczymi cechami realnej sytuacji są:
- brak zasad
- brak przerw
- brak sędziego
- nieprzewidywalność
Zwróć więc uwagę na to, że w realnej sytuacji nie możesz powiedzieć dwóm osiłkom, że "nie wolno dwóch na jednego", ani poprosić o przerwę, bo się właśnie zmęczyłeś. Nikt nie przyjdzie i was nie rozdzieli, jeśli zostaniesz przewrócony, a przeciwnik usiądzie nad tobą. Nigdy też nie wiesz czy za chwilę napastnik nie wyciągnie noża lub czy nie przyjdzie jego kolega pomóc mu w siłowym załatwieniu sprawy.
Najlepsza sztuka walki w Warszawie
Dobrze skonstruowany system SAMOOBRONY to taka sztuka walki, która bierze powyższe rozważania pod uwagę i tak konstruuje system, by uwzględnić zarówno płynące z tego zagrożenia, jak i otwierające się możliwości - skoro nie ma zasad, to nie dotyczą one i Twojego przeciwnika i Ciebie. Techniki w takim systemie muszą być maksymalnie skuteczne i uwzględniać Twoje bezpieczeństwo jako ofiary. Muszą też brać pod uwagę to, że walka w realnej sytuacji nie może trwać długo - po pierwsze dlatego, że przy braku przerw nikt normalny długo nie wytrzyma, po drugie - realna sytuacja jest nieprzewidywalna - w każdej chwili może stać się coś, co znacznie pogorszy Twoją sytuację. Ucząc się realnej samoobrony musisz też zostać na zajęciach przygotowany/przygotowana emocjonalnie do stresu, jaki pojawi się w sytuacji realnego zagrożenia (zobacz jedno z ćwiczeń wykonywanych w naszej szkole w Warszawie służące nauce panowania nad stresem w realnej sytuacji zagrożenia - omówione i wytłumaczone przez trenera).
Tai Combat - Realna Sztuka Samoobrony (RSS)
Tai Combat został stworzony w oparciu o te przemyślenia. Zawiera zarówno łagodne techniki dźwigni, jak i techniki, które są destrukcyjne lub wręcz "nieprzepisowe". Uczymy się ich tylko po to, by w realnej sytuacji - po ocenie poziomu zagrożenia - dobrać adekwatną do zagrożenia odpowiedź i by jak najszybciej ZAKOŃCZYĆ niebezpieczną sytuację. Nauczysz się zatem:
- Ciosów łokciami i kolanami - bardzo skutecznych i destruktywnych
- "Nieprzepisowych" technik, jak rzuty za ucho, cios w oczy czy w grdykę.
- Bardzo skutecznych dźwigni zarówno z Kung Fu jak i Aikido
- Rzutów z Jujutsu
- Technik w parterze: dźwigni i duszeń, oraz wychodzenia z parteru
Nie oznacza to w żaden sposób, że uczymy się jak komuś zrobić krzywdę. Wszystkie te umiejętności są tylko po to by nie musieć się bić. Szybka eliminacja napastnika ma na celu unikanie walki. Ma ochronić twoją integralność. Tai Combat to również nauka szacunku do innych, tonowania konfliktów i unikania groźnych sytuacji. Etosem Tai Combat jest szacunek, a mottem: "brak walki to najlepsza forma walki".
Metodyka treningowa w Tai Combat jest łagodna i bezpieczna dla ćwiczących. Stosujemy zasadę empatii i dbania o siebie nawzajem. Fakt, że uczymy się realnej samoobrony nie ma nic wspólnego z brutalnym zachowaniem na treningu. Wręcz przeciwnie - uczymy się dbać o swoich partnerów na treningu i traktować ich po przyjacielsku.
Oprócz technik składających się na kompleksowy Mieszany System Samoobrony, pochodzących z Aikido, Kung Fu i Jujutsu (również z BJJ) uczymy się formy Tai Chi. W tym przypadku forma jest narzędziem treningowym, a nie celem samym w sobie.
Walka z bronią
Elementem Tai Combat jest też wykorzystanie broni jako narzędzi samoobrony. Podstawową bronią w Tai Combat jest tzw. krótka pałka. Krótka pałka jest narzędziem, które z powodzeniem można stosować we współczesnych czasach. Można ją nosić ze sobą, można podnieść z ziemi kawałek kija i użyć jako krótkiej pałki. Jednocześnie krótka pałka jest niesłychanie skuteczna. Techniki uderzeń są bardzo dynamiczne. Można stosować uderzenia na punkty witalne lub na ręce - jedno trafienie pałką w dłoń wytrąca niebezpieczne narzędzie z ręki napastnika (zobacz jedno z ćwiczeń z krótką pałką, uczące miękkości i wyczucia broni napastnika - w tym wypadku chodzi o blokowanie dostępu broni napastnika do naszego ciała).
Chińskie sztuki walki
Pewnie zwróciłeś/zwróciłaś uwagę na to, że Tai Combat oparte jest na wewnętrznym stylu Kung Fu pochodzącym z okolic góry Wudang. Czy zatem Tai Combat to chińska sztuka walki?
Nie do końca. W naszej szkole nie ulegamy antagonizmowi pomiędzy chińskimi i japońskimi stylami walki (lub innymi). Owszem, osią całego systemu - tym, czego uczymy się podczas nauki uderzania, kopnięć, walki w zawarciu, timingu, dystansu i wielu innych konceptach, jest chińska sztuka walki, jaką jest Tai Chi Chuan styl Yang. Ale przecież na Tai Combat składają się dwa inne systemy mające swój rodowód w Japonii.
Dlatego, jeśli już jakkolwiek lokalizować Tai Combat, to można powiedzieć, że jest ono WSCHODNIĄ sztuką walki. Systemem łączącym dokonania Morihei Ueshiby, Jigoro Kano i Yang Luchana (twórcy Tai Chi stylu Yang). Hołdujemy wiedzy wielkich mistrzów, rozważamy ich koncepty dogłębnie i wyciągamy z nich to, co najlepsze dla nowoczesnego systemu dostosowanego do realiów współczesnej sytuacji.
Tai Combat to kompleksowy system samoobrony bazujący zarówno na chińskich, jak i japońskich pomysłach na to, jak najskuteczniej obronić się w sytuacji realnego zagrożenia.
Najskuteczniejsze sztuki walki
Wiele jest tekstów (lub filmików na You Tube) zachwalających te, czy inne systemy walki. Jedni zachwycają się rosyjską Sistemą (Systemą), inni zachwalają BJJ (Brazylijskie Jujutsu), kolejni twierdzą, że tylko prawdziwe Muay Thai może nas obronić na ulicy. Są też tacy, którzy uparcie twierdzą, że nie liczy się styl, a tylko poziom wytrenowania adepta sztuk walki. Nikt z nich nie ma racji.
No dobrze - wszyscy mają rację po trochu. Z jednej strony jest tak, że niektóre sztuki walki (mówiliśmy już o specyfice Aikido) są mniej skuteczne w określonych sytuacjach niż inne. Ponadto część sztuk walki bliższa jest systemom zewnętrznym, gdzie siła i sprawność fizyczna grają główną rolę, a część bliższa jest systemom wewnętrznym - gdzie pierwsze skrzypce grają: dynamika, rozluźnienie i miękkość. Mówimy o tym dlatego, że nie tylko jest tak, że różne sztuki walki mają nieco inną skuteczność w danych warunkach, ale też różne sztuki walki pasują innym ludziom. Jedni wolą sztuki bardziej siłowe, inni bardziej miękkie i techniczne. Jedni mają warunki fizyczne predestynujące ich do korzystania z naturalnej, przyrodzonej siły, inni takie, które znacznie lepiej wykorzystać pracując nad czuciem ciała, miękkością i dynamiką. Ponadto niektóre reklamowane systemy to sporty walki - gdzie koncepty, techniki i metody treningowe podporządkowane zostały specyficznej sytuacji ringu: przerwy, reguły, sędzia, punkty, kategorie wagowe. A na końcu zawsze jest ten trzeci element, czyli poziom umiejętności adepta sztuk walki. Wszyscy mają trochę racji. Więc jak tu wybrać?
Naszym zdaniem - niezależnie od tego jaki system wybierzesz, musisz zwrócić uwagę na trzy aspekty:
- 1. Czy jest to pełen system typu MMA - czyli mieszany styl zawierający zarówno techniki w stójce (uderzenia, kopnięcia i dźwignie) jak i techniki w zwarciu oraz w parterze?
- 2. Jeśli chodzi Ci o skuteczność i realne efekty - czy system, który chcesz wybrać, skonstruowany został z uwzględnieniem specyfiki realnej sytuacji? Dlatego lepszy w takim przypadku będzie dobry kurs samoobrony niż nauka sportu walki.
- 3. Jaki styl - bardziej siłowy czy bardziej miękki - Ty preferujesz. Nie ma nic gorszego, niż nauka sztuki walki, która nam nie pasuje. Musisz uczyć się czegoś, co lubisz, co sprawia Ci przyjemność, co Cię fascynuje, co pasuje Twojemu ciału. Do tego warto wziąć pod uwagę fakt, że maksymalna skuteczność w zewnętrznych stylach przychodzi (stosunkowo) szybko, lecz zmniejsza się z wiekiem - system taki oparty jest bowiem na sprawności fizycznej. W stylach wewnętrznych skuteczność rośnie wolniej, ale jej maksimum właściwie nie istnieje i praktycznie nie zmniejsza się z wiekiem. Można na You Tube zobaczyć mistrzów mających 70-80 lat i ćwiczących swobodne pchające dłonie (tzw. San Shou) ze swoimi uczniami i pokonujących ich raz za razem.
Jeśli rozważysz te trzy elementy, łatwo dojdziesz do wniosku, jaki system chcesz wybrać lub przynajmniej wypróbować.
Jaka jest najlepsza szkoła sztuk walki Warszawie?
Jeśli zastanawiasz się zatem, jaką szkołę sztuk walki w Warszawie wybrać, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie "po co chcę ćwiczyć sztuki walki? Po to, żeby czuć się bezpiecznie? Po to, by zobaczyć realne efekty? Po to, by czuć się "fit"? Wszystkie te efekty zapewni Ci ćwiczenie Tai Combat. Tai Combat, jako połączenie Kung Fu, Aikido i Jujutsu jest najlepszym wyborem dla kogoś, kto chce ćwiczyć sztuki walki dla samoobrony. Dostajesz pełen arsenał środków: od uderzeń, przez dźwignie, do technik w parterze. Dostajesz spójny system, którego koncepty układają się w sensowną całość i wykorzystują filozofię Aikido, Jujutsu czy wewnętrznych stylów Kung Fu. I wreszcie, dostajesz system, który został specjalnie urealniony na potrzeby samoobrony w sytuacjach, z którymi możesz się spotkać we współczesnym świecie. Nie ma w nim więc wymyślnych, ekwilibrystycznych technik. Nacisk został położony na te, które są bardzo skuteczne i dość proste do zastosowania.
Samoobrona Tai Combat w Warszawie na Ochocie i Woli
Główna siedziba mieści się na Warszawskiej Ochocie, przy ulicy Skarżyńskiego 8. Tutaj prowadzone są zajęcia Tai Chi dla grupy początkującej. Tutaj też ćwiczy grupa średnio-zaawansowana - która zna formę "24 Formy Pekińskie", i uczy się formy z wachlarzem i z ciężką piłką.
Zajęcia Tai Combat odbywają się również w szkole przy ulicy Skarżyńskiego 8. Tutaj zapraszamy osoby rozpoczynające swoją przygodę z prawdziwą, realną samoobroną jak i te, które już ćwiczyły inne sztuki walki.
W czerwcu i przez pierwsze dwa tygodnie lipca ćwiczymy zwykle w parku Szczęśliwickim. Możesz sprawdzić naszą szkołę w bardzo łatwy sposób - bez ponoszenia wielkich kosztów. Po pierwsze, pierwsze zajęcia masz za darmo. Po drugie, jeśli przyjdziesz z osobą towarzyszącą, obydwoje dostaniecie drugi miesiąc za połowę ceny. To są nie tyle bonusy, ile uczciwe podejście pozwalające początkującym uczniom w łatwy sposób zweryfikować swoje przekonania o Tai Chi i o szkole.
Czy szkoła Add-Vantage to najlepsza szkoła Samoobrony w Warszawie?
Trudno nam samym o tym przesądzać. Zapytaj uczniów naszej szkoły - na przykład na Fanpage szkoły na Facebooku (tutaj). Możesz też sprawdzić opinie o naszej szkole w Google (tutaj). Zauważ że spośród kilkudziesięciu opinii WSZYSTKIE mają maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę. To o czymś świadczy. 98% ludzi którzy do nas przychodzą już zostaje. Reszta odpada z powodów rodzinnych, życiowych, czy osobistych. To chyba coś mówi.
Jako psycholog wiem co to bezpośredni feedback i uczenie w pozytywnej atmosferze. Poświęcam każdemu uczniowi maksimum uwagi. Nigdy nie traktuję ich jako grupy. Daję im zarówno przestrzeń jak i bezpośrednie zachęty i uwagi. Do tego gdy robimy pokazy Tai Combat lub Tai Chi ludzie są pod ogromnym wrażeniem naszych możliwości. Niedawno zrobiliśmy pokaz realnej walki w zaprzyjaźnionej szkole kung fu. Na czas pokazu wszyscy zamilkli. Pełna kontrola napastnika, miękkość, wykorzystanie jego inercji, przejmowanie kontroli, no i oczywiście same techniki – to wszystko pokazali moi uczniowie, którzy w szkole ćwiczą już kilka lat.
Samoobrona Tai Combat na warszawskiej Woli i Ochocie - gdzie najbliżej?
Do szkoły bardzo łatwo dojechać:
Do siedziby na ulicy Skarżyńskiego 8 - tramwajami (1, 14, 15, 22, 24) i autobusami (136, 154, 167, 172, 186, 191, 414, 521). Sprawdź na Jak Dojade jak do nas dojechać.
Przyjdź na zajęcia. Zobacz czy Ci się podobają.
Pierwsze zajęcia masz za darmo. Mogą przyjść zarówno osoby początkujące jak i te, które miały już styczność z systemami samoobrony.
Tai Combat jest na tyle inne, że każdy z Was skorzysta.
Możesz się zapisać wysyłając SMS do trenera na numer: 664-090-439
Najważniejsze pytania:
Dlaczego właśnie Tai Combat:
Tai Combat łączy w sobie najlepsze założenia obu systemów. Jest skuteczniejsze niż Aikido i bardziej wszechstronne niż Kung Fu...
Dlaczego w tej szkole:
Nie boimy się porównań. Możesz przyjść, sprawdzić i nie zapłacić za pierwsze zajęcia.
To najwyżej oceniana szkoła w Warszawie. Zobacz opinie o nas w Google lub przyjdź i zapytaj uczestników zajęć. Uczymy...
Dla Kogo jest Tai Combat?
Jaka jest intensywność zajęć?