Tai Chi pomaga zachować sprawność umysłu w późniejszym wieku

Tai Chi pomaga zachować sprawność umysłu w późniejszym wieku

Przedruk artykułu z:
Business Insider Polska
01.05.2017

O tym, jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna, nie trzeba nikomu specjalnie przypominać. Według Narodowej Służby Zdrowia Wielkiej Brytanii (NHS) ćwiczenia mogą zmniejszyć nawet o połowę ryzyko powstawania ciężkich chorób takich jak: nowotwory, cukrzyca, schorzenia serca czy udar. Naukowcy udowodnili również, że odpowiedni trening pomaga zachować jasność umysłu w późniejszym wieku.

 

Pełen artykuł poniżej:

Nowe badania opublikowane w „British Journal of Sports Medicine” dowodzą, że wykonywanie umiarkowanego treningu kilka razy w tygodniu może mieć istotny wpływ na wyostrzenie umysłu u osób po 50. roku życia. Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Canberra przeanalizowali 39 badań opublikowanych pod koniec 2016 roku, aby zbadać, jaki wpływ na mózg, skupienie uwagi, czujność i pamięć mają właśnie ćwiczenia fizyczne.

Odkryli, że największe korzyści przynosi połączenie ćwiczeń aerobowych i treningu oporowego (polegającego na wykorzystaniu oporu własnego ciała). Badacze szczególnie zwrócili uwagę na chińską dziedzinę sportu tai chi, która redukuje stres, poprawia postawę, równowagę oraz zwiększa siłę mięśni.

– Treningowi aerobowemu przypisywano zwiększenie zdolności poznawczych, a treningowi oporowemu poprawę funkcji wykonawczych oraz pamięci – zaznaczył Joe Northey, główny autor badania w oświadczeniu.Tai chi poprawiło również zdolności poznawcze, ale wniosek jest oparty dopiero na kilku badaniach, które muszą zostać potwierdzone w większym badaniu klinicznym – dodaje.

Ekspert zaznacza, że połączenie ćwiczeń aerobowych i oporowych powinno być szczególnie zalecane dla osób powyżej 50. roku życia, gdyż taki trening korzystnie wpływa na poprawę stanu zdrowia mózgu. Badanie wykazało, że umiarkowane i intensywne ćwiczenia trwające od 45 minut do godziny korzystnie wpływały na pracę narządu.

Według zaleceń NHS dorośli w wielu od 19 do 64 lat powinni poświęcić na aktywność fizyczną co najmniej 150 minut w tygodniu.

 

 

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

O Add-Vantage

Marcin Małecki. Nauczyciel bezpośredniej linii przekazu Mistrza Tai Chi Chuan, Liu Yun Penga - dwukrotnego mistrza Chin w san da (otwartej walce). Wieloletni praktyk Tai Chi Chuan, Kung Fu, Aikido, Judo i Qigong. ---> Trzynaście lat doświadczenia w Aikido (w tym Kashima Kenjutsu: w Tokio i w Kashima Shin Ryu i mistrza Inaby Minoru). 25 lat doświadczenia w Tai Chi (w tym w Jingshan oraz Tiantan i u Wielkiego Mistrza Liu Yun Penga). 5 lat doświadczenia w Judo. Zajmuje się zarówno Kung Fu, Tai Combat (Samoobroną) i bojowymi aspektami Tai Chi Chuan, jak i jego aspektami zdrowotnymi - wykorzystaniem ruchu oddechu i umysłu do poprawy zdrowia, podnoszenia odporności i wzmacniania funkcji witalnych organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.